;Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), Akfen Holding’in sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek üzere Akın Ailesi tarafından 15.01.1999 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Vakfın ana sponsoru Akın Ailesi ve AKFEN Holding’tir.

İnsana yatırım yapan TİKAV, Projelerini; Bireysel Gelişim Programı, Ulusal Projeler ve DoEIA-TR Programı olmak üzere üç farklı kategoride sınıflandırmaktadır. TİKAV, ele aldığı sorunlarda kalıcı çözümler yaratabilmek için insanların eğitim ve gelişimine yönelik sürdürülebilir projeler hayata geçirmeyi hedeflemektedir.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği pek çok projede; üniversite öğrencileriyle, iş dünyasından insanlarla, gençlerle, dağ köylerinde yaşayan çocuklarla, kadınlarla, muhtarlarla, engelli yakınlarıyla, hastanelerde tedavi gören çocuklar ve onlara refakat eden anneler olmak üzere toplumun farklı kesimleriyle buluşan TİKAV ayrıca okul onarım çalışmaları da yapmıştır.

Vakıf, özellikle toplumsal ve ekonomik nedenlerle eğitim, kültür ve kişisel gelişim olanaklarına ulaşmada zorluk çeken Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerine fırsat eşitliği sağlayabilmek amacıyla Bireysel Gelişim Programı (BGP) uygulamaktadır. 

Ulusal Projeler kapsamında Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP), Türkiye Genç İş Adamları Derneği Ankara Şubesi (TÜGİAD Ankara Şubesi) ile Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. ortaklığında projeler gerçekleştirilmiştir.

DoEIA-TR Programı kapsamında 14-24 yaş arası tüm gençlerin katılabileceği ve 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteren gençlik gelişim programı olarak uygulanan The Duke of Edinburgh’s International Award Programı (Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı) yer almaktadır.